Kontakt

dogerka_behawiorystka

www.facebook.com/Dogerka

doger.edukacja@gmail.com

502 843 405

502 843 405

Czy pies może jeść szpinak?
Czy psu szkodzi szpinak?

Koprofagia - mój pies zjada kupy, jak sobie z tym radzić

14 stycznia 2022

DLACZEGO PIES JE KUPY?

Zacznijmy od tego, że Wasz jedzący kupy pies nie jest odosobnionym przypadkiem. To zjawisko stosunkowo popularne i w żadnym wypadku nie będące niczym niezwykłym. Koprofagia, czyli zjadanie odchodów, dzielimy na dwie grupy zachowań –gdy pies zjada swoje kupy oraz – w drugim przypadku, gdy pies zjada odchody innych psów / kotów.

 

Możliwe przyczyny problemu: 

 

  • Przyczyny zdrowotne

Koprofagia może być skutkiem schorzeń w obrębie układu pokarmowego – jelita, trzustki, wątroby, czy żołądka powodujących zaburzenia trawienia. Najczęściej spotykane z nich to: zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki (EPI), zapalenie żołądka, zespół krótkiego jelita.

Koprofagie mogą wywoływać pasożyty żerujące w psich jelitach,  które również zaburzają prawidłowy proces trawienia i przyswajania pokarmu.

W przypadku wymienionych chorób i dolegliwości koprofagia jest wtórnym efektem i towarzyszy widocznemu chudnięciu i osłabieniu psa, który zazwyczaj ciągle odczuwa głód. 

Możliwe jest, pojawienie się problemu z jedzeniem kup podczas antybiotykoterapii, które zaburzają florę bakteryjną. Potrzeba jej uzupełnienia sprawia, że pies sięga po kupy innych zwierząt. Pamiętajcie, żeby przy terapii antybiotykami podawać zawsze probiotyki. 

Koprofagię należy omówić z lekarzem weterynarii. 

 

  • Przyczyna - DIETA

Wzmożona chęć zjadania odchodów może pojawiać się u psów w przypadku ubogiej w makro- i mikroelementy, źle zbilansowanej, niedobranej diety. Najczęściej może się to pojawić przy podawaniu taniej, złej jakości karmy oraz przy gotowaniu samemu dla psiaka tylko z podstawowych składników bez odpowiedniej suplementacji.

 

  • Przyczyny behawioralne

Zauważono, że koprofagia częściej występuje u psów nadmiernie zestresowanych oraz znudzonych. Świeża kupa innego psiego osobnika, dla psa, który żyje w stresie i nie potrafi sobie z nim poradzić, może być na tyle silnym zapachem i bodźcem ze strony innego psa, że aby pozbyć się go jak najszybciej, po prostu zjada napotkaną kupę. Dodatkowo fakt, że często dochodzi do sytuacji, w której pies wąchający napotkaną kupę musi się liczyć z nerwową reakcją opiekuna, który zaczyna od razu krzyczeć i szarpać smycz. Wówczas pies rzuca się do zjedzenia kupy, zanim zostanie od niej odciągnięty.

 

Zjadanie kup występuje też w przypadku psów znudzonych które nie mają zaspokojonych potrzeb, zainteresowania ze strony opiekuna. Pies wówczas może wyszukiwać interesujących alternatyw dla panującej w jego życiu pustki i nudy i wyjadać bardzo „aromatyczne”, intensywne znaleziska, jakimi są odchody innych psów.

 

Badania pokazują również korelację koprofagii u psów z ich przestrzenią do życia i pozostawaniem w izolacji. Spędzanie dużej ilości czasu w samotności i w zamknięciu  na niewielkiej przestrzeni wzmaga i utrwala zachowania związane ze zjadaniem kupy.

 

Dodać należy również, że dla psów zjadanie odchodów nie jest wcale takie nienaturalne i obrzydliwe jak dla nas. Dla psich matek koprofagia jest zachowaniem pierwotnym. Suka zjada kupy młodych, aby zapewnić czystość, higienę i zniwelować zapachy, które mogłyby zwabić niebezpiecznego drapieżnika. Natomiast szczeniaki naśladując zachowania matki i próbując zaspokoić szczenięcą ciekawość, też mogą próbować skosztować kupy własnej lub rodzeństwa. 

 

CO ZROBIĆ, ŻEBY PIES NIE JADŁ ODCHODÓW

  • Pierwszym i kluczowym etapem jest rozpoznanie dlaczego pies to robi. Czy są to przyczyny zdrowotne, diety czy behawioralne. Czyli wizyta u weterynarza oraz wizyta behawiorysty. 

  • Z pewnością pomocny (na pewno nie zaszkodzi) w pracy nad nie zjadaniem odchodów może być trening z zakresu posłuszeństwa. Przydatne mogą być hasła: „do mnie”, gdy widzicie, że pies zbliża się do miejsca, gdzie jest lub może być kupa, „zostaw”, gdy już sięga po kłopotliwy przysmak lub „mniam-mniam”, gdy już ma go w zębach. 

  • Zaspokajanie psich potrzeb każdego dnia m.in. zabawy, krótkich treningów, żucia, węszenia itp.

  • Zapewnienie psu warunków życia aby był możliwie jak najbardziej zrelaksowany, pewny siebie.

 

Należy pamiętać, że zapach kupy innego psa może być dla naszego pupila bardzo ciekawy i niosący gro informacji o osobniku, który ją tam zostawił. Dlatego samo powąchanie kupy na trawniku nie jest niczym niepokojącym i nie oznacza, że za chwilę pies musi ją zjeść.

 

W sytuacjach skrajnych, gdy pies ma poważne zaburzenia behawioralne związane choćby z olbrzymim stresem, traumą czy innymi poważnymi dolegliwościami, zjadanie odchodów może stać się zachowaniem kompulsywnym, nad którym pies bez rozbudowanej terapii, często też farmakologicznej, nie będzie w stanie zapanować.

 

#DOGERpsieINFO #poradybehawiorysty #behawiorystapoznań #pieszjadakupy #jakrozwiązaćproblem