Kontakt

dogerka_behawiorystka

www.facebook.com/Dogerka

doger.edukacja@gmail.com

502 843 405

502 843 405

Socjalizacja szczeniaka - jak socjalizować psa

SOCJALIZACJA - szczeniaka, z ludźmi

19 grudnia 2022

SOCJALIZACJA SZCZENIAKA - Z LUDŹMI 👨‍👨‍👧‍👦

O socjalizacji też trochę ogólnie:

Czym jest okres socjalizacji? 

Jest to przyzwyczajanie psa do różnych bodźców, które występują w środowisku. Chodzi o to, żeby szczenię nabyło odpowiednich kompetencji tak, by w przyszłości potrafiło odnaleźć się w rożnych życiowych sytuacjach. 

FAKTY OGÓLNE:

✅krytyczna faza rozwoju emocjonalnego u psa przypada pomiędzy trzecim, a osiemnastym tygodniem życia. Wszystko co w tym czasie pozna i pozytywnie skojarzy, będzie dla niego naturalną częścią otaczającego świata. Z drugiej strony, wszystko czego nie pozna lub negatywnie skojarzy, może budzić lęk, a nawet agresję w późniejszym życiu. 

✅okres socjalizacji trwa krótko i dużą rolę w tym procesie odgrywa hodowca.

✅Niestety błędy popełnione w krytycznym okresie socjalizacji zostają z psem na całe życie i zdarza się, że są nie do odpracowania.

✅My jako opiekunowie socjalizacje zaczynamy od chwili pojawienia się szczeniaka w naszym domu

SOCJALIZACJA Z LUDŹMI 

✅SPOKOJNE zapoznawanie psiaka z ludźmi zarówno z gośćmi w domu jak i podczas spacerów

✅na dworze dużo wniesie nawet sama obserwacja ludzi z dystansu

✅bardzo ważne jest poznanie podstawowych psich sygnałów, gdy nasz szczeniak się wycofuje lub widzimy, że jakieś spotkanie jest dla niego zbyt trudne musimy go wesprzeć, odejść 

✅absolutnie!! nie zmuszamy jeśli pies nie chce spotkania, kontaktu z kimś

✅bardzo intensywne spotkania (ojojojojojo jaki szczeniaczek itp) wcale nie są dobre, często ma to swoje przełożenie na dalsze życie czyli psiak mimo, że staje się większy i starszy nauczył się w sposób intensywny, i mocny reagować na ludzi 

✅to samo dotyczy zachowania - socjalizujemy gdzie tylko się da i do każdego przechodnia, skutkuje to tym, że pies może nauczyć się, że do każdego kto przechodzi pies ciągnie potem możemy mieć problem i tłumaczyć każdemu że “chce się tylko przywitać” - nie każda osoba ma na to ochotę, ale też jest to uciążliwe dla nas i dla psa.

Socjalizacja, poznawanie, pokazywanie świata jest bardzo, bardzo ważne ALE przebodźcowanie i za duża ilość może wyrządzić krzywdę psu, która w przyszłym dorosłym jego życiu może objawić się w niepożądanych zachowaniach.

Pamiętaj, by podczas całego procesu socjalizacji szczeniaka zachować umiar i rozwagę.

 

#dog #puppy #szczeniakwdomu #szczeniakowyzawrótgłowy #szczeniak #doglover #dogsbehavior #behawiorystapoznań #szkoleniepsa #psiezycie #dogfluencepolska #dogpsychology #doglife #doglove #pet #puppy #love #dogsbehaviorist #pies #kochampsy #pracazpsem #zdrowypies #dogtrainer #poradnik #socjalizacja #socjalizacjaszeniaka #spacery #spacerzpsem #piesiczłowiek