Kontakt

dogerka_behawiorystka

www.facebook.com/Dogerka

doger.edukacja@gmail.com

502 843 405

502 843 405

Socjalizacja szczeniaka - jak socjalizować psa

SZCZENIAK - kiedy zacząć szkolenie?

21 maja 2022
Kiedy można zacząć szkolenie z psem?
Krótko, zwięźle i na temat : im wcześniej tym lepiej
 
Badania naukowe wykazują, że psiak, który skończył ok 7 tygodni jest w stanie uczyć się tak samo skutecznie jak dorosły pies.
Przez pojęcie SZKOLENIE mam na myśli oczywiście jakieś podstawowe zadania, komendy, ale przede wszystkim uczenie prawidłowych nawyków psiego życia codziennego.
! Szkolenie musi być prowadzone tylko metodami pozytywnymi !
Co ważne ucząc psiaka oczekiwanych przez nas zachowań od początku pozwala uniknąć często występujących problemów behawioralnych psów dorastających i dorosłych.
 
OBALAM MIT  
Słyszeliście o micie szkolenia psa od 6 miesiąca życia? Czasem jeszcze gdzieś tam możemy o nim usłyszeć/przeczytać.
Skąd to się wzięło?
Tradycyjne metody szkolenia zakładały pracę opartą na technikach awersyjnych, które polegały na tym, że psiak odczuwał bodzieć negatywny np.szarpnięcie smyczą i aby go uniknąć, wykonywał komendę/zadanie. Uważano, że skoro podstawą tych metod jest strach, to nie powinno się ich stosować wobec szczeniaków, ponieważ pies do 6msc życia przechodzi różne fazy lęku i stosowanie tych metod miałby niekorzystny wpływ dla rozwoju emocjonalnego psa.
Podsumowując psiaki uczą się już od pierwszego dnia kiedy do nas trafiają. Warto pokazywać im świat i to jak mają się zachować, jak radzić sobie z emocjami, trudnymi sytuacjami oraz oczywiście musimy im pokazać czego od nich oczekujemy a na co nie pozwalamy. PAMIĘTAJCIE TYLKO SZKOLENIE POZYTYWNE