Kontakt

dogerka_behawiorystka

www.facebook.com/Dogerka

doger.edukacja@gmail.com

502 843 405

502 843 405

Czy pies może jeść szpinak?
Czy psu szkodzi szpinak?

TRUFLA - czyli psi nos

18 listopada 2021
Pominę rozwinięcie kwestii wszystkim znanej czyli jak psy mają super rozwinięty zmysł węchu. Skupię się na ciekawostkach o których może nie słyszeliście :
 
Psiaki posiadają nozdrza szersze, którymi wdychają powietrze i zbierają cząsteczki zapachów oraz węższe przez które powietrze jest wdychane, co sprawia, że zbierane cząsteczki zapachów mogą dalej się gromadzić a wydech tego “nie zepsuje”. Psy potrafią również poruszać osobno każdą z części nosa, dzięki czemu są w stanie określić kierunek z którego pochodzi zapach
 
Indywidualny odcisk nosa
Trufla ma niepowtarzalną budowę, odpowiednik naszych linii papilarnych
 
Nos jako termoregulator
Psy pocą się jedynie na nieowłosionych częściach ciała – spodnich częściach łap oraz właśnie na nosie. Chłodzi wdychane powietrze oraz obniża temperaturę ciała dzięki odparowywaniu wilgoci, która się na niej znajduje. To parowanie obniża temperaturę naskórka trufli. Właśnie dlatego nos Twojego pupila jest zazwyczaj zimny a czemu wilgotny?
 
Wilgotny nos łapie cząsteczki zapachowe jak lep na muchy. Psy często oblizują sobie nos dodatkowo go nawilżając. Dzieje się tak, ponieważ w procesie ewolucji psy wykształciły nadprodukcję łez. Ich nadmiar spływa kanałami łzowo-nosowymi wprost do nosa wymuszając oblizywanie i rozprowadzanie płynu po całej powierzchni trufli.
 
#DOGERpsieINFO #psieciekawostki  #poradybehawiorysty #psiwęch  #behawiorystapoznań #zaspokajaniepsichpotrzeb